انتخاب|خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۴۰۲/۰۶/۰۲ - ۱۴:۴۹ چاپ مطلب   ارسال به دوستان

با عضویت کامل ایران و ۵ کشور دیگر در گروه بریکس موافقت شد+ جزئیات

رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی امروز (پنج‌شنبه) در سومین روز نشست بریکس بیانیه پایانی را قرائت کرد و از اضافه شدن اعضای جدید به این گروه از جمله ایران خبر داد.رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی گفت: ‌رهبران بریکس معتقدند زمان استفاده از ارزهای محلی و سیستم‌های پرداخت جایگزین فرا رسیده است. همچنین اعلام می‌کنیم که آرژانتین، مصر، ایران، اتیوپی، امارات و عربستان سعودی به بریکس دعوت خواهند شد.

با عضویت کامل ایران و 5 کشور دیگر در گروه بریکس موافقت شد+ جزئیات

در شرایطی که مقام‌های کشورهای مختلف برای حضور در نشست گروه بریکس خود را به آفریقای جنوبی رسانده‌اند، دیپلمات‌های ارشد ایران و بلاروس در حاشیه این نشست دیدار و رایزنی کردند.

خبرگزاری بلتا (خبرگزاری رسمی بلاروس) با انتشار یک عکس از دیدار «سرگئی آلینیک» وزیر خارجه این کشور با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

این رسانه بلاروسی خبر داد که آلینیک و امیرعبداللهیان «درباره تعدادی از موضوعات مرتبط با دستور کار دوجانبه از جمله پیشرفت‌های حاصل شده در اجرای نقشه راه همکاری که به امضای سران دو کشور رسید، گفت‌وگو کردند».

اشاره دیپلمات ارشد بلاروسی به سفر اواخر اسفندماه سال گذشته الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس به تهران بوده که در آن دو کشور به توافقنامه نقشه جامع رسیدند.

رییس جمهور چین: بریکس نقطه شروع جدید همکاری هاست

“شی جین‌پینگ” رئیس جمهوری چین درباره گروه بریکس که جمهوری اسلامی ایران به همراه چند کشور دیگر از امروز (پنجشنبه) به صورت رسمی به آن پیوست، گفت: این گروه نقطه گسترش شروع جدیدی برای همکاری هاست.

 شی امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که گسترش بریکس یک نقطه شروع جدید برای همکاری اقتصادهای نوظهور و یک گام تاریخی است.

ساعاتی قبل معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری ایران از عضویت دائم جمهوری اسلامی در گروه اقتصادهای نوظهور جهانی موسوم به بریکس خبر داد.

شبکه خبری الجزیره نیز در همین رابطه از پیوستن ایران به گروه بریکس خبر داد و به نقل از “سیویل رامافوزا”رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی اعلام کرد که علاوه بر ایران، با پیوستن آرژانتین، عربستان، مصر، امارات و اتیوپی به‌ گروه بریکس نیز موافقت شده است.

رئیس جمهوری چین در مورد پیوستن ۶ کشور جدید به این گروه ابراز داشت که گسترش بریکس انگیزه جدیدی به ساز و کار همکاری تزریق خواهد کرد.

وی همچنین تاکید کرد که بریکس، کشورهایی هستند که نفوذ مهم و مسئولیت‌ها قابل توجه برای صلح و توسعه جهانی برعهده دارند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سیریل رامافوسا، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی گفت: رهبران بریکس در پانزدهمین اجلاس سران بریکس در دو روز گذشته فرصتی داشته‌اند که هم به صورت خصوصی و هم در یک نشست رسمی مناسب بحث و گفت‌وگو داشته باشند و در جریان آن بحث‌ها به نتیجه‌ رسیدند که «اعلامیه ژوهانسبورگ دوم» به عنوان اعلامیه‌ای که موضوعات مختلفی را که رهبران باید در مورد آنها تصمیم می‌گرفتند را در بر می‌گیرد و پوشش می‌دهد، تصویب شود.

سیریل رامافوسا همچنین گفت بریکس که در مورد درگیری‌ها در جهان نگران است، تأیید می‌کند که حامی راه‌حل صلح‌آمیز است.

رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی گفت: ‌رهبران بریکس معتقدند زمان استفاده از ارزهای محلی و سیستم‌های پرداخت جایگزین فرا رسیده است. همچنین اعلام می‌کنیم که آرژانتین، مصر، ایران، اتیوپی، امارات و عربستان سعودی به بریکس دعوت خواهند شد.

رامافوسا تاکید کرد که عضویت کامل کشورهای جدید در بریکس از اول ژانویه ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد. او گفت که پذیرش اعضای جدید در بریکس، اولین مرحله از روند توسعه گروه است.

مفاد اعلامیه ژوهانسبورگ

کشورهای بریکس به پیشنهادهایی برای میانجیگری در درگیری در اوکراین توجه کردند؛ کشورهای بریکس حامی حل و فصل مسالمت‌آمیز مناقشه در اوکراین از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی، از جمله ابتکار کشورهای آفریقایی هستند؛ کشورهای بریکس متعهد به تقویت همکاری‌های کشاورزی به منظور افزایش امنیت غذایی در گروه و در سراسر جهان هستند؛ رهبران بریکس خواستار مشارکت بیشتر کشورهای در حال توسعه در سازمان‌های بین‌المللی هستند؛

ابراز حمایت کامل کشورهای بریکس از ریاست روسیه در سال ۲۰۲۴ و برگزاری اجلاس سران در کازان؛ کشورهای بریکس در نظر دارند همکاری با مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر سازمان ملل در مورد حمایت از حقوق بشر را تقویت کنند؛ حمایت بریکس از استفاده از ارزهای ملی در تجارت بین‌المللی و دوجانبه؛ رهبران بریکس از اصلاحات سازمان ملل متحد، از جمله شورای امنیت آن، به منظور دموکراتیک و کارآمدتر کردن این سازمان حمایت می‌کنند؛ کشورهای بریکس تأیید می‌کنند که باید موضوع هسته‌ای ایران از راه‌های صلح‌آمیز و دیپلماتیک حل شود؛ کشورهای بریکس پایداری سیستم‌های انرژی، از جمله زیرساخت‌های حیاتی را تقویت می‌کنند؛ کشورهای بریکس خواستار تقویت خلع سلاح و عدم اشاعه، از جمله در زمینه سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی هستند؛ رهبران بریکس از علاقه نشان دادن کشورهای جهان جنوب به عضویت در گروه قدردانی می‌کنند؛ کشورهای بریکس در مورد وضعیت در نیجر نگران هستند؛ رهبران گروه بریکس نگرانی خود را در مورد به کارگیری اقدامات یک‌جانبه که بر کشورهای در حال توسعه تأثیر منفی می‌گذارد، ابراز می‌کنند.

تبریک پوتین به اعضای جدید

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز به کشورهای جدیدی که به بریکس پیوسته‌اند، تبریک گفت و اطمینان داد که روسیه به کار برای گسترش نفوذ ائتلاف در جهان ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین اظهار داشت: موضوع ارز تسویه واحد بریکس بسیار پیچیده است، اما ما به این سمت خواهیم رفت.

پوتین که به صورت مجازی در نشست بریکس شرکت داشت، دستیابی به توافق در مورد بیانیه نهایی بریکس از جمله موضوع گسترش را چالش‌برانگیز  خواند و گفت که رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی مهارت دیپلماتیک خود را در بحث توسعه نشان داد. پوتین همچنین می‌گوید که بریکس با کسی رقابت نمی‌کند و خود را مقابل هیچکس قرار نمی‌دهد.

رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد، بریکس، پای نظم جهانی که واقعا متعادل باشد و منافع بسیاری از کشورها را در نظر بگیرد و تنوع مردم را حفظ کند، می‌ایستد. به گفته او، بریکس مخالفانی دارد – کشورهای “میلیارد طلایی” – تلاش می‌کنند سیستم حقوق بین‌الملل را براساس قوانین خودخواهانه خود جایگزین کنند. پوتین می‌گوید روسیه به طور کلی علاقه‌مند به تقویت روابط با قاره آفریقاست و پروژه‌هایی را در زمینه‌های مختلف اجرا خواهد کرد.

به گفته پوتین، روسیه به جلوگیری از بحران غذایی در قاره آفریقا کمک خواهد کرد. او گفت، روسیه به کشورهای آفریقایی در تامین غلات کمک می‌کند و علی‌رغم همه موانعی که سایر کشورها ایجاد می‌کنند، مانند یک تامین‌کننده قابل اعتماد واقعی خواهد بود.

همچنین نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند هم که در اجلاس بریکس حضور دارد، گفت که دهلی‌نو از دعوت اعضای جدید به بریکس استقبال می‌کند. او گفت که افزوده شدن اعضای جدید، بریکس را به عنوان سازمان و نظم جهانی چندقطبی تقویت می‌کند.

در همین حال شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین گسترش کنونی بریکس را رویدادی تاریخی ‌خواند که عزم پنج کشور را برای همکاری با کشورهای در حال توسعه نشان می‌دهد. او افزود: تصمیم برای گسترش بریکس، انتظارات جامعه بین‌المللی و منافع مشترک کشورهای در حال توسعه را برآورده می‌کند.

محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی هم از رهبران بریکس به خاطر تایید درخواست این کشور برای پیوستن به این گروه تشکر کرد.

رئیس امارات در پیامی توییتری نوشت: ما به دیدگاه رهبری بریکس احترام می‌گذاریم و از گنجاندن امارات متحده عربی به عنوان عضوی در این گروه مهم قدردانی می‌کنیم. ما مشتاقانه منتظر ادامه همکاری برای رفاه، عزت و منفعت همه ملت‌ها و مردم در سراسر جهان هستیم.

ابی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی هم به مردم کشورش بابت پذیرفته شدن درخواست این کشور برای پیوستن به بریکس تبریک گفت. او در پیامی نوشت: پیشنهاد اتیوپی برای پیوستن به خانواده بریکس امروز صبح در پانزدهمین اجلاس سران بریکس در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی تایید شد. به همه اتیوپیایی‌ها تبریک می‌گویم!

با عضویت کامل ایران و 5 کشور دیگر در گروه بریکس موافقت شد+ جزئیات

نقشه جدید کشورهای بریکس اکنون به صورت بالاست؛ اعضای فعلی باشگاه با رنگ آبی مشخص شده‌اند، در حالی که اعضای جدید با رنگ نارنجی دیده می‌شوند.