انتخاب|خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۴۰۱/۰۵/۰۸ - ۱۶:۳۵ چاپ مطلب   ارسال به دوستان

جنجالِ «پاچه‌های گِلی»!

تصاویر منتشر شده از حضور برخی نمایندگان مجلس و شهردار تهران در روستای امامزاده داوود جنجالی شده است. بسیاری این رفتار مسئولان را نمایشی خوانده‌اند.

 تصاویر منتشر شده از بازدید نمایندگان مجلس، و شهردار تهران و برخی مسئولان از روستای امامزاده داوود پس از سیل جنجالی شده است. روزنامه جوان در این باره نوشته است: «آستین بالا زدن مسئولان، قبل از سیل بیشتر اثر داره یا پاچه بالا دادن بعد سیل؟!»

به گزارش فرارو، همزمان با سیل و رانش زمین در امامزاده داوود برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس در محل حادثه حضور پیدا کردند. انتشار تصاویری از علیرضا زاکانی شهردار تهران با کت و شلوار در بازدید از منطقه سیل زده امام زاده داوود با واکنش‌های انتقادی در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است.

تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که زاکانی با کت و شلوار در میانه گل و لای پس از سیل امام زاده داود ایستاده است. بسیاری از کاربران معتقد هستند مرزهای رفتارهای پوپولیستی در سیل اخیر جابه‌جا شده است. این در حالی ست که طبق قانون شهرداری تهران مجاز به صرف هزینه و امکانات تهران خارج از محدوده شهری تهران نیست؛ زیرا روستای امامزاده داوود از‌جمله روستاهای زیر‌مجموعه بخشداری کن است و‌ دهیاری مستقل خود را دارد. یکی از توییت‌های جالب توجه درباره حضور شهردار مربوط به سارا برومند، خبرنگار است که نوشته: «شهردار جهادی مگر نباید همیشه لوازم جهادش همراهش باشد؟!! یک چکمه پلاستیکی چیه که صندوق ماشینت نداشتی؟»

 

(تصاویر) جنجالِ «پاچه‌های گِلی»!

رضا سیفی دستیار رسانه‌ای شهردار تهران دو تصویر از پاهای گل آلود زاکانی منتشر کرده و نوشته است «میریم برای جلسه ستاد اربعین».

برخی از نمایندگان مجلس نیز با همین شمایل در گل و لای امامزاده داوود عکس یادگاری گرفته اند.

انتقادها از این رفتار مسئولان به روزنامه‌ها نیز کشیده شد.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: برخی از نمایندگان مجلس، وزرا و شهردار تهران با لباس‌های رسمی و بدون تجهیزات کمک‌رسانی، با حضور در مناطق سیل‌زده استان تهران بویژه امام‌زاده داوود با پاچه‌های گِلی عکس یادگاری گرفتند!

(تصاویر) جنجالِ «پاچه‌های گِلی»!

این عکس‌های یادگاری در فضای مجازی با واکنش‌های کاربران مواجه شد. برخی از کاربران فضای مجازی گفتند: در چهره این افراد نه اثری از غم و دلهره مردمی بود که سیل خانه و زندگیشان را نابوده کرده و نه نشانی از خستگی آن امدادگری که بی‌ادعا در حال کمک به مردم است. تنها شباهت این‌ها با مردم سیل‌زده و امدادگران زحمتکش فقط «پاچه‌های گِلی» است وگرنه کدام انسان سیل‌زده‌ای در این شرایط به فکر انداختن عکس یادگاری است؟

روزنامه جوان نیز با اشاره به حضور چند نماینده مجلس در محل سیل امامزاده داود و گرفتن عکس یادگاری نوشت: آستین بالا زدن مسئولان، قبل از سیل بیشتر اثر داره یا پاچه بالا دادن بعد سیل؟! در عصری که اینطور اتفاقات پیش‌بینی می‌شود، نباید زیرساخت‌های جلوگیری رو چک و تقویت کنند؟ گذشته از هشدار نباید مردم را تخلیه کنند؟

وقتی برای یک سیل ۱۰سانتیمتری لباس و چکمه نداریم و مسئولان مجبورند با کت و شلوار و کفش کتانی و چرمی به دل سیل بزنند، اگر خدای نکرده زلزله‌ای در تهران بیاید چه کنیم! بدون آموزش مسئولان حتی در استفاده از البسه مناسب و نداشتن تجهیزات و بیمارستان، فقط با کت و شلوار چه میشه کرد!

محمدتقی فاضل‌میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، نیز در گفت‌وگو با شرق با آسیب‌شناسی رفتار پوپولیستی برخی مسئولان که در مواقع بروز حوادث طبیعی یا غیرطبیعی به‌جای انجام رفتار مسئولانه همراه با دوربین‌ها در محل حادثه حاضر می‌شوند و با گرفتن عکس یادگاری نمک به زخم مردم می‌پاشند و به‌جای رفع مشکل دنبال نمایش هستند، گفت: «متأسفانه جامعه ما چه از ناحیه برخی مسئولان چه برخی مردم به نفاق و ریا مبتلا شده است. از ناحیه برخی مسئولان سعی می‌شود به‌جای جلوگیری از بروز حوادث در کشور، سعی می‌کنند در مواقع بروز سیل و زلزله و… در محل حاضر شوند و خودشان را به مردم نشان دهند»

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با انتقاد از مسئولانی که بعد از بروز حادثه در منطقه حاضر می‌شوند، گفت: «اینکه بعد از بروز حادثه مسئولان به منطقه می‌روند و مقابل دوربین صدوسیما قرار می‌گیرند، هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. چند سال پیش سیل خوزستان و لرستان را شاهد بودیم و سال‌های اخیر هم زلزله کرمانشاه و اسلام‌آباد غرب را از سر گذراندیم که بعد از بروز حادثه مسئولان زیادی به منطقه رفتند و عکس و فیلم‌های‌شان را گرفتند‌ اما بعد از گذشت مدتی موضوع به فراموشی سپرده شد».

(تصاویر) جنجالِ «پاچه‌های گِلی»!

(تصاویر) جنجالِ «پاچه‌های گِلی»!

(تصاویر) جنجالِ «پاچه‌های گِلی»!