انتخاب|خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۹/۰۸/۱۰ - ۳:۴۳ چاپ مطلب   ارسال به دوستان

خوزستان، قربانی تروریسم / گزارشی از ۱۵ حادثه تروریستی تکفیری ها و تجزیه طلبان در خوزستان طی چهل سال گذشته

خوزستان، قربانی تروریسم/ گزارشی از ۱۵ حادثه تروریستی تکفیری ها و تجزیه طلبان در خوزستان طی چهل سال گذشته خوزستان همانند گنجی ست که همواره مورد رشک و دست اندازی شغالان و کفتارها بوده که نمی خواستند بپذیرند خوزستان و خوزستانی دردانه ی ایران است و هویت شیعی و ایرانی اش را با هیچ چیزی عوض […]

خوزستان، قربانی تروریسم/ گزارشی از ۱۵ حادثه تروریستی تکفیری ها و تجزیه طلبان در خوزستان طی چهل سال گذشته

خوزستان همانند گنجی ست که همواره مورد رشک و دست اندازی شغالان و کفتارها بوده که نمی خواستند بپذیرند خوزستان و خوزستانی دردانه ی ایران است و هویت شیعی و ایرانی اش را با هیچ چیزی عوض نمی کند. بخاطر همین تعلق خاطر ایرانی – شیعی، خوزستان همواره زخم خورده تروریست های تجزیه طلب، ضد انقلاب و تکفیری بوده است. اما تلاش هایشان بی حاصل بوده و پس از چهل سال نه توانسته اند تپه ای را در خوزستان فتح کنند، و نه حتی برای مقطعی کوتاه همراهی مردم را داشته باشند.

این دشمنان مردم خوزستان هرگاه نتوانستند با فعالیت های فکری و فرهنگی توفیقی در جلب توجه مردم داشته باشند، دست به انتقام کور زده و حوادث و جنایاتی را رقم زدند که برخی از آنان را مرور می کنیم. علت یکی قلمداد کردن تجزیه طلبان و تکفیری ها این است که تفکیک اقدامات تروریستی این دو گاه سخت است. چرا که همکاری گسترده شان سبب شده گاهی با فکر و دستور تجزیه طلبان و عوامل اجرایی تکفیری حوادث رخ دهد.

گروهک های الاحوازیه و تکفیری تحرکات این گروه ها بسیاری اوقات هم پوشانی داشته و گاه فقط با رویکردهای جدایی طلبانه بوده. رویکردهای تکفیری از دهه هشتاد بروز عملیاتی پیدا کرد.تلاش برای بستن پالایشگاه آبادان در سال ۱۳۵۸، انفجارهای مکرر خطوط انتقال نفت خوزستان در اوایل انقلاب توسط تروریست های جدایی طلب ، تیراندازی‌های شبانه، تهدید به ترور، آتش زدن بازار و غارت آن تنها بخشی از اقدامات گروهک موسوم به الاحوازیه در جهت ناامن کردن خوزستان در نخستین ماه‌های پیروزی انقلاب اسلامی بود.

 

حمله مسلحانه به مردم خرمشهر

تلاش برای تسخیر شهر، آتش زدن کشتی های بزرگ، پمپ بنزین ها و برخی مراکز مهم در خرداد ۱۳۵۸در این حمله تروریستی، ۲۱ نفر شهید و ۷۶ نفر زخمی شدند و به این ترتیب، این گروهک با به شهادت رساندن عده‌ای از مردم و پاسداران، جنایت دیگری را در کارنامه سیاه خود ثبت کردند.

 

حمله به مسجد جامع خرمشهر

حمله به مردمی که در اعتراض به جنایات تجزیه طلبان در مسجد جامع خرمشهر تحصن کرده بودند در ۲۹ خرداد ۱۳۵۸٫ روزنامه جمهوری اسلامی در شرح این اقدام می نویسند: «حدود ساعت ۴ و نیم صبح بود که صدای شلیک گلوله‌های پی در پی مردمی را که در مسجد بخواب رفته بودند وحشت‌زده بیدار کرد. پس از مدتی صدای گلوله‌هایی از سوی شهربانی که مورد حمله تروریست ها  قرارگرفته بود وضع شهر را کاملا متشنج کرد. مجددا مسجد با کوکتل مولوتوف و مسلسل از سوی یک پیکان سفید رنگ مورد حمله قرار گرفت. قابل توجه است که در این لحظه ناگهان چندین نقطه حساس شهر مانند انبارها و پمب بنزین‌ها و مغازه‌های بزرگ مورد آتش‌سوزی و حمله مهاجمان قرار گرفت… پس از مدتی مسجد محل تجمع مردمی قرار گرفت که سراسیمه تقاضای کمک می‌کردند….»

حمله به مردم و غیرنظامیان، ترورهای کور و جنایت‌هایی از این قبیل، یکی از شیوه‌های گروهک الاحوازیه بود که ماهیت ضد مردمی را نشان می‌داد.

حمله به مراسم شهادت یک پاسدار در خرمشهر

در ۲۴ تیرماه  ۱۳۵۸حمله به مراسم سومین روز شهادت یکی از پاسداران به نام انوشیروان رضایی در مسجد جامع خرمشهر  یکی دیگر از جنایت‌های گروهک موسوم به الاحوازیه بود که البته منجر به ختم غائله‌ آن‌ها در جنوب خوزستان شد. مردم برای شرکت در مراسم شهید در مسجد جامع جمع شدند که گروهک‌های تجزیه طلب با نارنجک به مردم و نمازگزاران حمله ور شدند. عده زیادی مجروح شدند و مردم با شعار «الله‌اکبر»  به خیابان ریختند. تیراندازی شدیدی آغاز شد و خون مردم بی‌گناه همه جا را سرخ کرده بود. از پشت‌بام‌ها به مردم تیراندازی می‌ کردند. بر اثر این حمله  ۷ تن شهید و حدود ۶۰  نفر زخمی شدند.

پس از این حادثه، شدت عمل نهادهای انقلابی و مردمی برای مقابله با توطئه‌های آن‌ها بیش از پیش شد و در اقداماتی هماهنگ نقشه‌های این گروه‌های تجزیه‌طلب و حامیان غربی و عربی‌اش نقش بر آب شد اما جنایت‌های تروریستی این گروهک تجزیه طلب در حافظه تاریخی مردم خوزستان و ملت ایران ثبت و ضبط شد.

 

تیراندازی به ایست بازرسی در اهواز

۲۶  فروردین ۱۳۸۴ دو راکب موتورسوار با نزدیک‌شدن به محل ایست و بازرسی به‌سوی مأموران شلیک کردند. در این تیراندازی یکی از مأموران نیروی انتظامی و یکی از عابرین پیاده به‌شهادت رسیدند و ۲ نفر از مأموران و یک عابر هم زخمی شدند. واحد مرکزی خبر ایران در تاریخ یک اردیبهشت ۸۴ دستگیری این افراد را اعلام کرد. چند شب پس از این دستگیری‌ها در کوت عبدالله ۲۰ دقیقه تیراندازی هوایی از سوی تظاهرکنندگان در یک تجمع اتفاق افتاد.

 

بمب گذاری های سال ۱۳۸۴ در اهواز

تشکیلات تروریستی تجزیه طلب، از شهریور تا آبان ماه ۱۳۸۴ اقدام به بمب گذاری در فرمانداری اهواز، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، سازمان مسکن وشهرسازی، شرکت طرح توسعه نیشکر خوزستان، چاه شماره ۱۷۹ نفت، دو محل از خطوط لوله ورودی و خروجی منتهی به چاه ۱۷۹، خطوط لوله نفت آبادان، اداره کل منابع طبیعی استان خوزستان، بانک سامان منطقه کیان پارس، شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان، فرمانداری های آبادان و دزفول نمودند.

در اثر این عملیات ها تعداد ۱۴ نفر از هموطنان مظلوم و بی گناه شهید و بیش از ۱۵۰ نفر نیز زخمی شدند و خسارات مالی بسیار هنگفتی نیز به اماکن دولتی و خصوصی وارد شد.

 

بمب گذاری ۲۳ مهرماه ۱۳۸۴ خیابان نادری اهواز

از دیگر جنایات این گروه بمب گذاری ۲۳ مهر در خیابان نادری در ماه رمضان و در شلوغ ترین زمان ممکن، ساعتی پیش از اذان مغرب، بود که به کشته شدن ۶ نفر و مجروح شدن بیش از ۱۰۰ تن انجامید. اوج بی شرمی و بی رحمی این گروه آنجا بود که ابتدا یک بمب صوتی و هنگامی که مردم در محل جمع شدند بمب اصلی منفجر شد. در بین کشته شدگان و زخمی ها تعداد زیادی از هم وطنان عرب نیز وجود داشت که این گروهک تجزیه طلب ادعای دفاع از حقوق عرب می کرد!

نکته جالب ماجرا آنجاست که سایت وابسته به شبکه سعودی العربیه به گونه ای حادثه تروریستی اهواز را مورد پوشش خبری قرار داده که حمایت تلویحی آن از عوامل تروریستی را آشکار می سازد. این شبکه سعودی به جای «حادثه تروریستی» از «حمله مسلحانه» استفاده کرده است.

حمله به چادر نیروی انتظامی در حمیدیه

در ۱۲ فروردین ماه ۱۳۹۴ نیز همین گروه تروریستی با حمله به یک چادر نیروی انتظامی در پارک گمبوعه شهرستان حمیدیه سه نفر از ماموران انتظامی را شهید و ۲ نفر را زخمی کردند که تمامی عوامل این حادثه نیز دستگیر شدند.

 

حمله تروریستی به موکب عزای حسینی در صفی آباد دزفول

در حمله یک گروه تروریستی به دسته عزاداری در شامگاه ۲۳ مهرماه سال ۱۳۹۴ در صفی آباد دزفول ۲ نفر کشته و ۳ نفر زخمی شده بودند. کمی بعد تروریست ها دستگیر و به دار مجازات آویخته شدند.

 

حمله به یک کلانتری در اهواز

تروریست ها در روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۹۶ به کلانتری ۲۲ اهواز حمله کردند و ۲ نفر از کارکنان  نیروی انتظامی را به شهادت رساند. در کمتر از ۴۸ ساعت با تعقیب و پیگیری نیروهای اطلاعات سپاه حضرت ولی عصر(عج) خوزستان این عوامل تروریستی در هنگام خروج از مرز در یک درگیری دستگیر و تحویل مقامات شدند.

 

حمله به حوزه علمیه در اهواز

تیراندازی شبانه به دو حوزه علمیه فروردین ۱۳۹۷ حمله تروریست های وابسته به شبکه ماهواره ای احوازنا در نیمه شب با صورت هایی پوشیده، اقدام به تیراندازی با اسلحه گرم و پرتاب بطری های بنزین به سمت درب مدرسه علمیه امام حسین(علیه السلام) منطقه کوی علوی اهواز کردند. در این حادثه هیچ کس آسیب ندید. مشابه این اتفاق برای حوزه علمیه الغدیر فاز یک نیز تکرار شد.

 

تیراندازی به خودرو گشت پلیس در ماهشهر

بامداد شنبه هفتم بهمن ماه ۱۳۹۷ این افراد در بلوار آیت الله خامنه ای بندرامام خمینی(ره) شهرستان ماهشهر خودرو گشت کلانتری ۱۳ این شهرستان را با سلاح کلاشینکف مورد هدف قرار دادند. در این حادثه یک مامور وظیفه به نام محمد رضا رفیعی نسب در همان محل به شهادت رسید و ستوان یکم الله نظر صفری نیز پس از انتقال به بیمارستان حاج معرفی ماهشهر ، به دلیل شدت جراحات وارده به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

بعد از مدت کوتاهی تروریست ها دستگیر و در تحقیقات، به چندین عملیات کور تروریستی در سطح استان خوزستان، شهادت دو بسیجی در ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۷ در شهرستان آبادان و منفجر کردن ایستگاه تقلیل گاز شهر خرمشهر با هدف ایجاد نا امنی در سطح استان اعتراف کردند. گروهک تروریستی با عنوان «حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز» مسئولیت این عملیات تروریستی را به عهده گرفته بود.

 

ترور شیخ صیمری امام جماعت کوی علوی اهواز

حجت‌الاسلام شیخ« هشام صیمری»، امام جماعت مسجد حضرت فاطمه الزهرا(س) واقع در کوی علوی اهواز، شامگاه سوم تیرماه ۱۳۸۶ ، بر اثر اصابت گلوله افراد ناشناس در مقابل منزل خود به شهادت رسید. حجت الاسلام شیخ هشام صیمری یکی از پیشگامان ترویج فرهنگ اسلامی بود که برای از بین بردن شبهات در این عرصه فعالیت‌های بی شماری می‌کرد، او به سبب مبارزه با فرقه ضاله وهابیت و تبیین حقانیت اهل بیت (ع) و همچنین مبارزه با گروهک‌های ضد انقلاب مورد خشم تجزیه طلبان تروریست قرار گرفت و سرانجام توسط آنان به شهادت رسید.

 

ترور رئیس شورای اسلامی روستای گوریه شهرستان شوشتر

سید طاهر موسوی رئیس و عضو شورای اسلامی روستای گوریه شهرستان شوشتر یکی از پیشگامان خدمت رسانی به مردم منطقه بود که شامگاه ۲۸ آذرماه ۱۳۸۷ ، شب هنگام در حین استراحت در منزل و در جلوی دیدگان همسر و فرزندانش مورد اصابت گلوله از سوی عناصر تروریست و تجزیه طلب موسوم به گروهک تروریستی حرکه النضال العربی شاخه نظامی آل عمران قرار گرفته و به شهادت رسیده است. سپس با آتش زدن خودروی پارک شده در منزل محل را ترک نموده که انجام این عمل تروریستی در آن ساعت شب باعث وحشت خانواده مقتول گردیده که تا مدت ها دچار بیماری اعصاب و روان شده بودند.

 

 

حمله تروریستی در شهر شیبان و شهادت دو بسیجی

۱۸ اردیبهشت ۹۷، یک نفر با انگیزه تروریستی به یکی از حوزه های بسیج شهری شیبان در شهرستان باوی حمله ور شده و چند نفر را زخمی کرد که منجر به شهادت دو بسیجی شد. نیروهای انتظامی در کمتر از ده ساعت قاتل را دستگیر و چندین آلت قتاله و اسلحه از وی کشف و ضبط کردند.

 

حمله تروریستی به رژه اهواز

صبح روز ۳۱ شهریور ۹۷، در مراسم رژه نیروهای مسلح اهواز، پنج مرد مسلح از پشت جایگاه وارد محوطه شده و شروع به تیراندازی به مردم، نظامیان و مسئولین کردند. در این حمله ۲۳ نفر از هموطنانمان از جمله یک کودک ۵ ساله شهید و ۶۰ نفر زخمی شدند. این حمله توسط عناصر تکفیری داعش و با هماهنگی گروهک تجزیه طلب الاحوازیه و حمایت حکام سعودی و اماراتی صورت گرفت. سپاه خیلی زود در حمله موشکی ضربت محرم به مواضع داعش، انتقام این جنایت را گرفت و جمعی از سران داعش را به هلاکت رساند.

 

چه کسانی پشتیبان تروریست ها هستند؟

با نگاهی اجمالی به تاریخ استان خوزستان مشخص خواهد شد که همواره موقعیت ژئوپلتیکی و ژئواستراتژیکی، خاک حاصلخیز و… آن مورد طمع استعمارگران و همسایگان بوده است و سرویس‌های اطلاعاتی این کشورها در راستای پیشبرد اهداف استعماری خود ایجاد انشقاق قومیتی، اختلافات مذهبی و تشدید ناامنی را با هدف و غایت تجزیه و استقلال خوزستان در دستور کار قرار داده و ضمن حمایت مالی و معنوی از عناصر متواری و تشکل‌های تجزیه‌طلب مقیم در کشورهای خود، همواره یک جهت اصلی بحران‌های قومی و مذهبی این استان متوجه آنان بوده که حاکی از بهره‌برداری آنان از پتانسیل بالقوه و بالفعل عناصر متواری و تشکل‌های مقیم و جریان‌سازی توسط وابستگان آنان در داخل دارد.

وجه اشتراک اساسی و عمیق عرب‌های خوزستان با جمهوری اسلامی ایران علاوه‌بر ایرانی‌بودنشان، شیعه‌بودن آن‌ها و اشتراک در مذهب است و از طرفی این مذهب وجه افتراق با حکومت‌های کشورهای عربی منطقه است و کشورهای عربی نیز حاضر به تشکیل یک دولت مستقل شیعی عربی در کنار خود نیستند؛ لذا راهکار تغییر مذهب را به گروه‌های تجزیه‌طلب ارائه دادند.

حقایق به‌دست‌آمده مبین آن بود که قوم‌گرایان افراطی برای کسب حمایت مالی و معنوی کشورهای عربی منطقه و روی‌کار‌آوردن یک حکومت سنی‌مذهب متمایل به آنان در استان خوزستان، تحرکات خود را پس از پایان جنگ تحمیلی آغاز کردند.

ترویج وهابی‌گری با هدف ایجاد شکاف و گسست مذهبی بین قومیت‌های استان، در دهه هفتاد در ادامه سایر فعالیت‌های قوم‌گرایانه و تجزیه‌طلبانه گروهک‌های عرب معاند شکل گرفته است که مشخصاً با پشتیبانی برخی از سرویس‌های اطلاعاتی، به‌ویژه سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای عربی در حوزه خلیج‌فارس – عربستان سعودی و امارات – صورت می‌گیرد و اوج آن در سال‌های اخیر نمود و ظهور جدی و تأمل‌برانگیزی یافته است.

به‌دنبال وقوع حوادث و ناآرامی‌های فروردین ۱۳۸۴ حقایق و مستندات روشن و شفافی به‌دست آمد که حاکی از فعالیت‌های گسترده اطلاعاتی برخی از کشورهای عربی و حمایت آنان از تجزیه‌طلبان، با هدف تغییر مذهب تشیع در استان خوزستان در طی سال‌های قبل از شکل‌گیری این بحران بوده است.

گروهک «الاحوازیه» نام عامی برای گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب در خوزستان است که ادعای جدا کردن و استقلال خوزستان از ایران را با عملیات مسلحانه و تروریستی دارند. معروف‌ترین این گروه‌ها شامل حرکه النضال العربی لتحریرالاحواز، جبهه العربیه لتحریر الاجواز و حزب النهضه العربی لتحریر الاحواز هستند. محل استقرار اعضای این گروهک ها کشورهای هلند، دانمارک، انگلستان و کانادا می باشد.

تجزیه طلبان وهابی الاحوازیه در انگلستان و در شهر لندن هم دفتر دارند و در تشکیلات رهبری کننده آنها انجمن دوستی ایران و انگلیس وجود دارد و با سناریوی طراحی شده انگلیسی درصدد هستند که بخشهایی از خوزستان را تجزیه کنند و در همین رابطه، تحرکاتی را در جنوب ایران آغاز و درگیری های مسلحانه ای را ایجاد کرده اند.

این تجزیه طلبان که خود را بنام «الاحوازی» معرفی کرده اند با تمسک به قوم گرایی عربی که امروزه توسط انگلستان و امریکا برای ایجاد تفرقه در کشورهای جبهه مقاومت رواج داده شده است اعتقاد دارند که از سال ۱۹۲۵ میلادی، فارس‌ها منطقه الاحواز را اشغال کرده و اکنون فارسها بایستی به اشغال اهواز پایان دهند.

شاخه تروریستی این گروهک گردان‌های محی الدین آل ناصر نام دارد و سایتی به نام «احوازنا. نت» فعالیت‌های آن را پوشش می دهد که بارها فیلم آتش‌افروزی عوامل این گروه در شعبه‌های مختلف بانک‌ها در اهواز و شهرهای اطرافش را منتشر کرده و مسئولیت آنها را به عهده گرفته است.

نام رهبر این گروه «حبیب نبگان» ساکن دانمارک و در حال حاضر به اتهام جاسوسی برای عربستان سعودی دربازداشت است.

بیشتر اعضای این گروهک که از دو خانواده نیسی و نبگان هستند در هلند، دانمارک و سوئد ساکن هستند.

چند تن از اعضای این گروهک که بیشتر از دو خانواده موسوم به نیسی و نبگان هستند در کشورهای دانمارک، سوئد و هلند پناهندگی اخذ نمودند.

طبق اخبار منتشر شده در دو دهه ی اخیر بیش از ده ها میلیون دلار کمک های نقدی (غیر از کمک های لجستیکی، تجهیزاتی، اقامتی و…) از سوی آمریکا، انگلیس، دانمارک، هلند، کویت، عربستان سعودی، قطر، ترکیه و استرالیا به گروهک های تروریستی موسوم به الاحوازی پرداخت گردیده است.

دانیل برت مردی انگلیسی با سوابقی مرموز و ناشناخته است، گفته شده است که این شخص مسئول و راهنمای رسانه ای و مشاور تبلیغاتی گروهک های تروریستی الاحوازی است.

بعضی از این گروهک ها با اسرائیل ارتباط گسترده ای دارند. بطوریکه بعضی اعضایشان در خارج کشور به عنوان مامورهای وِیژه سازمان‌های موساد و سیا معروفند، مانند «جبهه دمکراتیک ملی احواز».

مرجع؛ نخیلات
, , , , ,
  1. admin گفت:

    عااالی👌👌