انتخاب|خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۸/۰۴/۰۸ - ۱۲:۴۶ چاپ مطلب   ارسال به دوستان

رقبای دموکرات ترامپ در اولین مناظره درباره ایران چه گفتند؟

۹ نفر از ۱۰ نامزد شرکت کننده در مناظره اعلام کرده‌اند طرحشان بازگشت به برجام است اولین مناظره انتخاباتی نامزدهای دموکرات  برگزار شد و طی آن از موضوعات مختلفی صحبت شد که ایران نیز یکی از این محورها بود. انتخاب خوزستان – به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، موضوع اصلی مناظره دو ساعته دیشب نامزدهای دموکرات وضعیت اقتصادی […]

۹ نفر از ۱۰ نامزد شرکت کننده در مناظره اعلام کرده‌اند طرحشان بازگشت به برجام است

اولین مناظره انتخاباتی نامزدهای دموکرات  برگزار شد و طی آن از موضوعات مختلفی صحبت شد که ایران نیز یکی از این محورها بود.

انتخاب خوزستان – به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، موضوع اصلی مناظره دو ساعته دیشب نامزدهای دموکرات وضعیت اقتصادی و اجتماعی آمریکا و نیاز به اصلاح آن بود اما از ایران و افغانستان نیز سخن به میان آمد. نامزدهای شرکت‌کننده در نخستین مناظره انتخابات درون‌ حزبی دموکرات چهارشنبه شب در یکی از مهم‌ترین بخش‌های سخنان خود از سیاست‌های مهاجرتی دولت ترامپ و کنترل‌های شدید مرزی انتقاد کردند.

نامزدهای دموکرات شب گذشته همچنین از مواضع ترامپ در قبال ایران و منطقه انتقاد کردند و آن را “خطرناک” توصیف کردند.

یکی از واکنش های جالب دیشب مربوط به سناتور ایمی کلوباچربود. وی با طعنه به توییت‌های ترامپ درباره مسائل مهم مانند سیاست آمریکا در برابر ایران گفت: من فکر نمی‌کنم ساعت ۵ صبح در حالی که هنوز لباس خواب‌مان را به تن داریم بتوانیم سیاست خارجی‌مان را تعیین کنیم.

سناتور ایمی کلوباچر

تعهد رقبای دموکرات برای بازگشت به توافق هسته ای

به گزارش نشنال، نه تن از ده نامزدی که شب گذشته در مناظره حضور داشتند با صراحت اعلام کردند که در صورت شکست دادن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، آمریکا را به توافق هسته ای برمی گردانند.

به گزارش سی ان ان، تولسی گابارد عضو مجلس نمایندگان آمریکا و نامزد دموکرات ها که تنها کهنه سرباز آمریکایی در این مناظره بود طی اظهاراتی از اقدامات جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید به خاطر سیاست های جنگ طلبانه اش به شدت انتقاد کرد.

تولسی گابارد

وی افزود: آن چیزی که مردم نیاز دارند بدانند فهمیدن این موضوع است که جنگ با ایران بسیار هزینه برتر و نابودکننده تر از هر چیزی است که ما قبلا در عراق شاهد آن بودیم. گابارد تصریح کرد که این جنگ احتمالی جان بسیاری از افراد را خواهد گرفت و بحران پناهندگان را به شدت افزایش خواهد داد.

وی همچنین افزود که این جنگ فقط مختص ایران نیست بلکه به یک جنگ منطقه ای تبدیل خواهد شد.

گابارد گفت که به همین دلیل است که هر کدام یک از ما و تک تک آمریکایی ها باید برخیزند و به جنگ با ایران مخالفت کنند.

نقش آمریکا در تحولات افغانستان از دیگر موضوعات مطرح شده در مناظره دموکرات‌ها بود. تیم رایان، نماینده کنگره از صرف پول زیاد از محل بودجه آمریکا برای هزینه‌های حضور نظامی این کشور افغانستان به شدت انتقاد کرد. وی با این حال از ادامه نقش‌آفرینی آمریکا در روند گفتگو با طالبان استقبال کرد.

واکنش ترامپ

 پس از اتمام این مناظره ترامپ به آن واکنش نشان داد و در توئیتی آن را کسل کننده توصیف کرد.

در همین راستا ترامپ برای دیده نشدن مناظرات انتخاباتی دموکرات ها دست به اقدامی جنجالی با صرف هزینه های گزاف زده است. ستاد انتخاباتی ترامپ تبلیغ «پیشگام» صفحه اول سایت یوتیوب را خریداری کرد تا از این طریق ضمن کاهش ارتباط عمومی با نخستین مناظره انتخاباتی، به روند اطلاع رسانی در خصوص پخش این برنامه خدشه وارد کند.

زمان مناظره دوم دموکرات ها

شمار کلی نامزدهای دموکرات بیش از ۲۰ نفر است که ۱۰ نامزد دیگر از آنها نیز قرار است شامگاه پنج‌شنبه در دومین نبرد کلامی تلویزیونی شرکت کنند. مهم‌ترین شرکت‌کنندگان در مناظره امشب سناتور برنی سندرز و جو بایدن، معاون رئیس جمهوری در دولت اوباما خواهند بود.