انتخاب|خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۴۰۰/۰۲/۳۱ - ۲۱:۳۲ چاپ مطلب   ارسال به دوستان

شهروندان قبل از انتخاب، از حقوق خود آگاه شوند/ مردم یک کلانشهر در حسرت امکانات شهرهای دیگر

در دنیای پیشرفته امروزی، کیفیت و میزان حقوق و تکالیف شهروندی، یکی از شاخص های سنجش توسعه پایدار محسوب می شود. شاخصی که متاسفانه در کلانشهر اهواز به فراموشی سپرده شده است. نوشتارى از سمیرا جلیلى حقوق و تکالیف شهروندی دو روی یک سکه هستند و همانقدر که جامعه در قبال رفاه مادی و معنوی […]

در دنیای پیشرفته امروزی، کیفیت و میزان حقوق و تکالیف شهروندی، یکی از شاخص های سنجش توسعه پایدار محسوب می شود. شاخصی که متاسفانه در کلانشهر اهواز به فراموشی سپرده شده است.

نوشتارى از سمیرا جلیلى

حقوق و تکالیف شهروندی دو روی یک سکه هستند و همانقدر که جامعه در قبال رفاه مادی و معنوی شهروندان مسئول است، شهروندان نیز در مقابل جامعه، مسئول هستند. یکی از راه های ارتقای کیفیت این شاخص، آموزش حقوق و تکالیف شهروندی است. مدیران شهری با برنامه ریزی و استفاده از طرح های کارشناسانه می توانند به نهادینه شدن فرهنگ شهرنشینی و حقوق شهروندی نائل شوند.

رشد شهرنشینی و افزایش آگاهی شهروندان نسبت به حقوق و تکالیف خود، باعث ایجاد و تقویت انسجام اجتماعی شده و احساس مسئولیت و مشارکت شهروندان را تقویت می کند.
در کلانشهر اهواز، طی سالیان گذشته برنامه هایی به صورت مقطعی و ابتر، در این زمینه اجرا شد که نیمه کاره و بدون نتیجه رها شدند. این کار ضمن اتلاف وقت و بیت المال، باعث تضعیف احساس مسئولیت اجتماعی نیز می شود.

آگاه سازی شهروندان از حقوق خود باعث می شود نسبت مسائل شهری بیشتر احساس مسئولیت کرده و در تصمیمات مهم شهری مانند نسبت به انتخاب افراد شایسته و کاردان بیشتر دقت کنند تا در توسعه شهری نقش فعالی را ایفا کرده باشند.
شهروندان از شعارهای تکراری خسته شده اند و دنبال وعده نیستند. شهروند آگاه که پیوسته در معرض اخبار جدید و شبکه های اجتماعی قرار دارد، به خوبی تفاوت وعده و عمل را درک کرده و افرادی که خود را در معرض انتخاب مردم قرار می دهند، باید بدانند صداقت در گفتار و عمل را در وهله اول رعایت کنند.

شهر اهواز علی رغم وجود شرکت های صنعتی بزرگ، صنایع مادر و درآمد های عظیم نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع جانبی، از نظر ارائه خدمات به شهروندان در پایین ترین سطح ممکن در کشور قرار دارد. اهواز جزو هشت کلانشهر بزرگ کشور محسوب می شود اما مردمش همیشه در حسرت امکانات شهرهای دیگر هستند. نبود امکانات رفاهی، خدمات عمومی ضعیف و آلاینده های صنعتی، باعث افزایش آمار مهاجرت از استان خوزستان و به ویژه کلانشهر اهواز به سایر شهرهای برخوردار کشور شده است.

چنانچه برنامه ریزی دقیق و درستی انجام شود، می توان از سرمایه های اجتماعی بیش از پیش بهره گرفت و فضایی متناسب با درآمدهای عمومی ایجاد نمود. خدمات رفاهی، توسعه سرانه فضای سبز، حل بحران دفع آبهای سطحی، اصلاح چرخه معیوب مدیریت پسماند، رفع بحران فراگیر فاضلاب از جمله مطالبات اصلی و مهم شهروندان اهوازی هستند که دیگر با وعده و شعار حل نمی شوند و نیازمند اقدام فوری، کارشناسی شده و عملیاتی هستند. به نظر می رسد با انجام این اقدامات بتوان قسمتی از اعتماد اجتماعی را جلب کرد.

, , ,