انتخاب|خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ - ۱۲:۲۴ چاپ مطلب   ارسال به دوستان

عراق آمادگی لغو روادید اربعین را ندارد

شهریار حیدری دبیر ستاد مرکزی اربعین در گفت‌وگو با خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به لغو روادید اربعین، اظهار کرد: از گذشته لغو روادید اربعین در دستور کار وزارت کشور بوده، اما هنوز دولت عراق در این زمینه موافقت خود را اعلام نکرده است.

حیدری/اربعینانتخاب خوزستان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، دبیر ستاد مرکزی اربعین افزود: هنوز جلسه‌ای در این خصوص با عراق برگزار نکردیم و دولت این کشور اعلام کرده برای لغو روادید آمادگی ندارد.

وی با بیان اینکه ما در سطوح مختلف دولت از عراق درخواست کردیم تا لغو روادید اربعین را انجام دهد، گفت: تا زمانی که دولت عراق آمادگی خود را اعلام نکند، لغو روادید انجام نمی‌گیرد، زیرا این مسئله‌ای یک طرفه نیست، بلکه دو سویه است و باید دولت هر دو کشور موافقت کنند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین در خصوص دستور اخیر وزیر کشور مبنی بر ساماندهی وضعیت کولبران متذکر شد: جلسه‌ای با حضور وزیر کشور و اعضای مربوط تشکیل شده است، اما نیازمند تنظیم آئین‌نامه در این زمینه هستیم.

حیدری تاکید کرد: اگر این آئین‌نامه در دولت تصویب شود کولبری در چارچوب قانون جدید استمرار پیدا می‌کند.

وی درباره بازگشایی مرز خسروی در اربعین امسال، اظهار کرد: سال گذشته به طور کامل آماده بودیم تا مرز خسروی برای عبور زائران بازگشایی شود.

دبیر ستاد مرکزی اربعین گفت: امسال کشور عراق به صورت ضمنی آمادگی خود را برای بازگشایی مرز خسروی اعلام کرده است اما به دنبال آن هستیم تا این آمادگی‌های تلفنی و ضمنی به صورت عملیاتی انجام شود.

حیدری درباره بازداشت زائران ایرانی گفت: با بررسی‌هایی که انجام دادیم روشن شد سفر ایرانیان به عراق بدون ویزا نبوده است، بلکه ویزای این افراد خدشه‌دار بوده است و به همین دلیل با آنها برخورد قانونی صورت گرفت و در نهایت با پیگیری کنسولگری آزاد شدند.

حیدری اضافه کرد: دولت عراق نه تنها برای زائران ایران بلکه برای همه زائران از همه کشورها اعلام کرده اگر کسی بدون ویزا وارد عراق شود، بازداشت خواهد شد.

, , , , ,