انتخاب|خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۴۰۱/۰۳/۱۰ - ۱۵:۲۹ چاپ مطلب   ارسال به دوستان
در گفتگو با رئیس سازمان نظام مهندسی و ساختمان استان خوزستان :

علت نشت آب در زیر زمین متروپل چیست

کوروش خواجوی گفت: فرآیند آب کشی در متروپل باید به آرامی به پیش رود زیرا هر نوع حرکت سریع باعث می شود، وضعیت ثبات این سازه ناپایدار به مخاطره بیفتد.

کوروش خواجوی، رئیس سازمان نظام مهندسی و ساختمان استان خوزستان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی انتخاب خوزستان در خصوص نشت آب در زیر زمین ساختمان متروپل عنوان کرد: به صورت کلی سطح آب زیر زمینی در جلگه خوزستان بالا است و در شهر آبادان نیز زمانی که زمین را حدود یک تا یک و نیم متر کنده کاری کنیم، به آب می رسیم.

وی افزود: در عمل زمانی که یک ساختمان دارای زیر زمین است با عایق کردن دیوارهای محیطی و کف مانع از نشت آب در محل می شود.

خواجوی با اشاره به جمع شدن آب در زیرزمین ساختمان متروپل تصریح کرد: اما زمانی که یک سازه شبیه این برج فرو می ریزد، آب های سطحی نشت پیدا می کنند و علت اصلی آن این است که محیط زیر زمین با شمع های سکانت ساخته شده است. این شمع ها یکی در میان با بتن های مسلح و غیر مسلح پر می شوند. بتن های غیر مسلح طبیعتا در چنین حادثه ای ممکن است آسیب ببیند و این فرآیند منجر به نشت آب شود.

وی اظهار کرد: به طور حتم جمع شدن آب مشکلاتی را برای ساختمان ایجاد می کند؛ البته که در بحث مترو این مشکلات پیش بینی شده بودند. این مسئله عملیات جستجو را دشوارتر می کند و امکان دسترسی به طبقات پایین را با کندی مواجه می کند. فرآیند آب کشی نیز باید به صورت آرام به پیش برود زیرا هر نوع حرکت سریع باعث می شود وضعیت ثبات این سازه ناپایدار به مخاطره بیفتد.

, , ,