انتخاب|خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۴۰۲/۰۷/۲۹ - ۱۶:۰۴ چاپ مطلب   ارسال به دوستان

هوای چهار شهر خوزستان در وضعیت قرمز قرار گرفت

 آخرین داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور نشان می‌‍دهد، هوای چهار شهر خوزستان روز شنبه در وضعیت قرمز یا ناسالم قرار گرفت.

هوای چهار شهر خوزستان در وضعیت قرمز قرار گرفت

 براساس اعلام سامانه مذکور در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۵ روز شنبه، شاخص کیفیت هوا براساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون در ایستگاه‌های شهر اهواز (حفاری) با شاخص ۱۵۸، اهواز(پادادشهر) ۱۵۴، اهواز (نیوساید) ۱۵۶، سوسنگرد ۱۵۵، خرمشهر ۱۷۱ و شادگان ۱۶۰ میکروگرم بر مترمکعب در وضعیت ناسالم و قرمز قرار دارند.

بر اساس این گزارش اندیمشک با شاخص ۱۳۳، دزفول ۱۱۹، رامهرمز ۱۲۶، شوش ۱۲۳، ماهشهر ۱۲۸ و حمیدیه ۱۱۶ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس اعلام شده است.

هوای شهرهای امیدیه، بهبهان، رامشیر و گتوند به علت نبود آلودگی قابل قبول اعلام شده اما در این مدت، هیچ شهری در خوزستان هوای پاک نداشته است.

وجود صنایع آلاینده در خوزستان از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیشکر و… موجب شده تا میزان آلایندگی در نقاط شهری و روستایی خوزستان بالا باشد که موجب بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان شده است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان در شرایطی که هوا ” ناسالم” است، باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند و سایر افراد نیز باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

براساس طبقه‌بندی پنجگانه صورت گرفته در شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

استان خوزستان ۲۵ ایستگاه پایش کیفی هوا دارد.