انتخاب|خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۴۰۲/۰۷/۰۲ - ۱۲:۲۵ چاپ مطلب   ارسال به دوستان

هوای ۲ شهر خوزستان در وضعیت قرمز قرار گرفت

بر پایه آخرین داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور ایستگاه‌های پایش هوای شهرهای اهواز و شادگان در استان خوزستان روز یکشنبه وضعیت قرمز یا ناسالم را نشان می‌دهند.

هوای ۲ شهر خوزستان در وضعیت قرمز قرار گرفت

براساس اعلام سامانه مذکور در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ صبح امروز، شاخص کیفیت هوا براساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون در ایستگاه‌های واقع در شهر اهواز شامل استانداری، پادادشهر و اداره کل محیط زیست خوزستان به ترتیب با شاخص‌های ۱۷۹، ۱۷۷ و ۱۶۴ و شادگان با شاخص ۱۵۲ میکروگرم بر مترمکعب در وضعیت قرمز و ناسالم قرار دارند.

بر اساس این گزارش، شهر سوسنگرد با شاخص ۱۵۰، اندیمشک با شاخص ۱۰۴، شوش با شاخص ۱۰۷ و ماهشهر با شاخص ۱۱۰ نیز در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارند.

هوای شهرهای امیدیه، دزفول، رامشیر، رامهرمز به علت نبود آلودگی قابل قبول اعلام شده اما هیچ شهری در استان خوزستان در این مدت هوای پاک نداشته است.

روز گذشته هوای شادگان در وضعیت قرمز قرار داشت.

وجود صنایع آلاینده در خوزستان از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیشکر و… موجب شده تا میزان آلایندگی در نقاط شهری و روستایی خوزستان بالا باشد که موجب بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان شده است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان در شرایطی که هوا ” ناسالم” است، باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند و سایر افراد نیز باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

براساس طبقه‌بندی پنجگانه صورت گرفته در شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

استان خوزستان ۲۵ ایستگاه پایش کیفی هوا دارد.