انتخاب|خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۴۰۲/۰۷/۰۹ - ۱۵:۱۴ چاپ مطلب   ارسال به دوستان

وضعیت هوای هفت شهر خوزستان برای گروه‌های حساس ناسالم شد

وضعیت هوای هفت شهر خوزستان روز یکشنبه بر اساس آخرین داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور برای گروه‌های حساس ناسالم شد.

وضعیت هوای هفت شهر خوزستان برای گروه‌های حساس ناسالم شد

براساس اعلام سامانه مذکور در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۴ شاخص کیفیت هوا براساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون در ایستگاه‌های واقع در شهر اندیمشک با شاخص ۱۰۷، ماهشهر با شاخص ۱۰۴، شادگان با شاخص ۱۰۹، سوسنگرد با شاخص ۱۰۶، رامهرمز با شاخص ۱۳۴، دزفول با شاخص ۱۰۷، بهبهان با شاخص ۱۰۱ میکروگرم بر مترمکعب در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارند.

بر اساس این گزارش، هوای شهرهای اهواز، امیدیه و رامشیر به علت نبود آلودگی قابل قبول اعلام شده اما هیچ شهری در استان خوزستان در این مدت هوای پاک نداشته است.

گفتنی است در چند هفته اخیر آتشسوزی‌های مکرر در تالاب هورالعظیم کیفیت هوای شهرهای مختلف استان خوزستان را کاهش محسوس داده است و مشکلات تنفسی برای مردم برخی شهرها به ویژه مناطق مرزی استان ایجاد کرده است.

به گزارش ایرنا وجود صنایع آلاینده در خوزستان از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، نیشکر و… موجب شده تا میزان آلایندگی در نقاط شهری و روستایی خوزستان بالا باشد که موجب بروز مشکلات بهداشتی و زیست محیطی برای ساکنان شده است.

افراد مبتلا به بیماری قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان در شرایطی که هوا ” ناسالم” است، باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند و سایر افراد نیز باید فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

براساس طبقه‌بندی پنجگانه صورت گرفته در شاخص کیفیت هوا (AQI) از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

استان خوزستان ۲۵ ایستگاه پایش کیفی هوا دارد.