انتخاب|خوزستان

زمان انتشار مطلب : ۱۴۰۱/۰۵/۱۱ - ۱۶:۳۶ چاپ مطلب   ارسال به دوستان

چالش های ناتمام حوزه بهداشت و درمان در خوزستان / دانشگاه علوم پزشکی اهواز از حواشی به دور باشد

استان خوزستان مدت زمان زیادی است که با چالش های فراوانی در حوزه بهداشت و درمان مواجه شده و متاسفانه حواشی پیش آمده در دانشگاه علوم پزشکی اهواز به عنوان یکی از متولیان اصلی این بخش، بر شدت و تعدد مشکلات موجود افزوده است.

اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی انتخاب خوزستان؛ استان خوزستان به صورت معمول با مشکلات و کمبودهای فراوانی در حوزه ها مختلفی همچون؛ اقتصادی، فرهنگی دست و پنجه نرم می کند، مشکلاتی که تنها سال به سال بر دامنه وسعت آنها افزوده می شود و در اصل می توان گفت هر ساله در این استان مشکلات جدیدی نیز ایجاد می شود.

حوزه بهداشت و درمان یکی از بخش هایی است که استان خوزستان را با چالش های فراوانی مواجه کرده است. کمبود های موجود در این حوزه گویی تمامی ندارد و البته باید گفت عزمی نیز برای بهبود این مشکلات وجود ندارد. کمبود نیروی انسانی، تجهیزات و زیرساخت های ابتدایی در این حوزه باعث شده تا سلامت شهروندان به صورت مستقیم مورد تهدید قرار بگیرد.

دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز در این بین به عنوان یکی از متولیان بخش سلامت و بهداشت استان خوزستان با حواشی فراوانی مواجه شده، حواشی که عموما در اثر ناآگاهی مدیران این مجموعه علمی در بخش های مختلف از جمله روابط عمومی ایجاد  و باعث شده تا این دانشگاه از مسیر اصلی فعالیت خود دور شود.

اما در این بین رسانه های استان نباید بگذارند تا مشکلات اساسی و کمبودهای فراوان در این بخش همچون؛ نبود نیروی انسانی در مناطق محروم و روستایی و حتی در مناطق شلوغ و پر جمعیت استان، نبود مراکز درمانی و وضعیت نابه سامان کادر درمان در شرایط ویژه کرونایی از یاد برود.

دانشگاه علوم پزشکی اهواز باید تلاش کند تا با مدیریت صحیح در بخش های مختلف در راستای توسعه این حوزه قدم بردارد و با درک صحیح از بحث روابط عمومی و اطلاع رسانی به موقع، موجبات نگرانی بیشتر شهروندان آن هم در شرایط ویژه کرونایی را ( که استان خوزستان مجددا درگیر آن شده ) فراهم نکند.

متاسفانه در این چند وقت اخیر تنها اخبار انتصاب های خانوادگی و نادرست و پرداخت حقوق و پاداش های نجومی از این مجموعه علمی در محافل رسانه ای استان منتشر شده و خبری از رسیدگی به وضعیت مشکلات اساسی این حوزه وجود ندارد؛ از شواهد امر پیداست که در این نهاد علمی عزمی برای مدیریت صحیح مشکلات اساسی و زیرساختی وجود ندارد؛ زیرا تعدادی از مدیران منصوب شده در این نهاد، بدون هیچ گونه دستاورد خاصی و تنها پس از چند ماه جایگزین شدند و این روند جا به جایی مدیران باعث می شود تا هر نوع برنامه توسعه محور با شکست مواجه شود.

مدیرانی که درگیر انتصابات و پرداخت حقوق به خود هستند و یک مجموعه علمی که در سال های گذشته حرف های بسیاری برای گفتن در محافل کشوری و بین المللی داشت، اما در این زمان حتی از پس مدیریت صحیح در زمینه اطلاع رسانی وضعیت پاندمی کرونا برنمی آید. اخبار ضد و نقیض و نادرست منتشر شده از سوی این مجموعه نشان از ضعف موجود در حوزه روابط عمومی این نهاد علمی دارد.

در این زمان لازم است تا این مجموعه جایگاه سابق خود را در حیطه مدیریت حوزه بهداشت و درمان بازیابد و تلاش کند تا به جای پرداختن به مسائل غیرضروری و حاشیه ای همچون بازرسی برای حجاب و عفاف پرسنل که اخیرا به صورت یک نامه به واحدهای تابعه این مجموعه ابلاغ شده، با یک برنامه ریزی منسجم و جهادی وضعیت نا به سامان این حوزه را به یک نقطه قابل قبول برساند.

شیوع ویروس کرونا در دو سال گذشته به خوبی توانست ضعف های موجود در این حوزه را در معرض نمایش قرار دهد؛ نبود پرستار و امکانات لازم در مراکز درمانی استان باعث شد تا در موج های ابتدایی این ویروس، جان شهروندان بسیاری گرفته شود. وضعیتی که تنها با بررسی یکی از مراکز درمانی استان می توان به تداوم آن پی برد. شرایط و کمبودهای موجود اما در بخش های روستایی و محروم استان به مراتب وخیم تر است.

امیدوار هستیم تا در سایه نظارت رسانه های بومی استان این مجموعه مجددا به روال سابق خود بازگردد و با همکاری سایر نهادهای مرتبط گام هایی مثبت و موثر در حوزه بهداشت و درمان استان خوزستان بردارد و از سوی دیگر موارد مطرح شده در زمینه پرداخت حقوق و پاداش های نجومی و همچنین مبالغ واریز شده به حساب های این مجموعه به منظور شفاف سازی و اقناع عمومی در سطح وزارتخانه مرتبط مورد بررسی قرار بگیرد.